توله ماهی Devils Hole به قدری همخون است که نباید زنده باشد

توله ماهی Devils Hole کوچک، ماهی قزل آلا کبابی  آبی و به طرز باورنکردنی در خطر انقراض است. همچنین ممکن است همخون ترین موجود روی زمین باشد.

همه 263 توله ماهی ماهی قزل آلا رنگین کمان  سوراخ شیطان وحشی (Cyprinodon diabolis) در یک مکان زندگی می کنند: یک غار 10 فوت در 20 فوت (3 در 6 متر) در وسط Devils Hole در نوادا، بخشی جدا شده از پارک ملی دره مرگ، یکی از گرم ترین مکان های جهان واحه غار آنها که فقط 50 فوت (15 متر) زیر کف صحرا واقع شده است، حداقل 500 فوت (152 متر) عمق دارد (دانشمندان هنوز کف آن را پیدا نکرده اند) و در دمای 92 درجه فارنهایت (33 درجه سانتیگراد) قرار دارد.

در تمام سال طبق گفته بنیاد پارک ملی (در برگه جدید باز می شود) این گونه به مدت حداقل 1000 سال و احتمالاً تا 20000 سال در آنجا زندگی کرده است.

دانشمندان در 2 نوامبر در مجله Proceedings of the Royal Society گزارش دادند که این انزوا منجر به عواقب ژنتیکی بسیار شدیدی شده است. کریستوفر مارتین (در برگه جدید باز می شود)، زیست شناس تکاملی در دانشگاه کالیفرنیا، گفت: آنها دریافتند که ژنوم های توله ماهی Devils Hole به طور متوسط ​​58٪ یکسان هستند معادل پنج تا شش نسل جفت گیری کامل خواهر و برادر. نویسنده ارشد مطالعه جدید این کافی است تا سلسله هابسبورگ بدنام را متنوع کند.

برای مطالعه جدید،ماهی قزل آلا سالمون  محققان ژنوم هشت توله ماهی Devils Hole و همچنین یک نمونه حفظ شده از دهه 1980 را توالی یابی کردند. آنها دریافتند که این ماهی برخی از ژن های به ظاهر مهم را از دست داده است.

به عنوان مثال، آنها فاقد ژنی بودند که به طور معمول در تولید اسپرم نقش دارد ژنی که در صورت حذف در گونه های دیگر باعث ناباروری می شود.

مارتین به لایو ساینس گفت: این یک جور تعجب آور است که آنها حتی قادر به تولید مثل هستند.

این ماهی قزل آلا پرورشی  همچنین ژنی را از دست داده بود که به انواع دیگر توله‌ماهی‌ها کمک می‌کند در محیط‌های کم اکسیژن زنده بمانند جای تعجب است، با توجه به اینکه استخر گرم و راکدی که آنها خانه می‌نامند بسیار فاقد اکسیژن است. در حال حاضر، مشخص نیست که فقدان این ژن ها تا چه حد به سلامت کلی توله ماهی آسیب می رساند.

مارتین گفت: ژنوم مکان پیچیده ای است. او و تیمش قصد دارند ژنتیک ماهی‌ها را با جزئیات بیشتری مطالعه کنند تا مشخص شود که هر یک از ژن‌های آن‌ها دقیقاً چه کار می‌کنند و چگونه تلفات ژنومی را جبران می‌کنند.

همخونی شدید مشاهده شده در ماهی ها به احتمال زیاد به دلیل انزوای جغرافیایی آنها، همراه با تنگناهای جمعیتی متعدد در سال های اخیر است. طبق گزارش سرویس ماهی و حیات وحش ایالات متحده تنها در دو دهه گذشته، جمعیت تقریباً دو بار سقوط کرده است  در سال 2006 به 38 نفر و در سال 2013 به 35 نفر کاهش یافت.

 • منابع:
  1. The Devils Hole pupfish is so inbred that it shouldn’t be alive
 • تبلیغات: 
  1. استفاده از کلم بروکلی برای رفع زردی نوزاد
  2. نوعی خیارشور که اعتیاد آور است
  3. تاثیر رژ لب بر احساسات زنان جهان
  4. استفاده از فوم در صندلی چوبی