خواص هسته خرما برای چی خوبه مضرات

در این مقاله به بررسی خواص و مزایا هسته خرما،مضرات هسته خرما،کاربرد آن در طبیعت و زندگی،طرز تهیه و قیمت هر کیلو آن در بازار،نحوه مصرف،چگونگی سوراخ کردن هسته خرما و استفاده از پودر آن می پردازیم. پس از خواندن این مقاله بی شک شما نیز پس از خوردن خرما هسته آن را دیگر دور نمی اندازید و از خاصیت های بی شمار آن بهره می برید.

 

تاریخچه درخت خرما

درخت خرما از قدیمی ترین درختان با ارتفاع بین ۱۰ تا ۲۰متر و دارای میوه هایی بصورت خوشه ای و شیرین می باشد.این درخت مقدس می تواند تا ارتفاع ۱۵۰۰متر در خاک زه کشی شده مناسب رشد کند.

بیشتر گونه های درخت خرما صرفا جنبه تزیینی داشته و فقط یک نوع آن جنبه خوراکی و میوه دهی دارد ،که همان نوع درخت خرما معمولی می باشد.

خرما به دلیل داشتن میزان زیاد فیبر و آنتی اکسیدان،مقدار قابل توجهی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی جز غنی ترین میوه ها در ایران و بسیاری از دیگر کشورهای جهان شناخته می شود.

اسم این میوه خوشمزه در زبان های مختلف متفاوت است مثلا در کانادا به آن کارجورا،در هند به آن خاجور،در عربستان به آن نخل و در کشورهای دیگر هم به نام های مختلفی شناخته می شود.

زمان پیدایش درخت خرما به دوره دوم زمین شناسی برمی گردد اما زمان پی بردن انسان ها به ارزش غذایی و کاشت درخت خرما به هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.منشا اصلی درخت خرما طبق گفته گیاه شناسان به سرزمین های اطراف خلیج فارس می رسد.در دوران باستان بین دو رود فرات و نیل ،این میوه خوشمزه به فراوانی یافت می شد.

قبل از پیدایش تاریخ ابتدا در سنگال تا ایندوس که در شمال هند واقع شده است این میوه موجود بوده است و سپس عرب ها آن را با خود به اسپانیا و آفریقا شمالی بردند و پس از مدتی نیز از سمت آسیا به استرالیا و آمریکا، و از اسپانیا نیز به کالیفرنیا کشیده شده اند.

هم چنین لازم به ذکر است که بگوییم خرما از همان ابتدا در یونان و جنوب ایتالیا کاشته می شد اما به بار نمی نشست .کشت خرما در کشور ما ایران به گفته باستان شناسان به اوایل دوره هخامنشیان باز می گردد.از بزرگترین کشورهای تولید کننده خرما می توان به ایران،مصر،عربستان،الجزایر و عراق اشاره کرد.

این درخت به دلیل داشتن میوه خوراکی و استقبال زیاد مردم از این میوه و هم چنین ارزش اقتصادی بسیار بالا آن در همه مناطق خرما خیز جهان کشت و پرورش داده می شود.تنوع میوه خرما بسیار بالا می باشد.

از انواع خرماهای ایران و سایر کشورها می توانیم به خرماهایی همچون پیارم، مضافتی، کبکاب،دگلت نور،شاهانی،زاهدی،استعمران،سکری وری،عنبره،گنتار،آل مهتری، ،سیدی،هلیله،مجراف،صفوی،صقعی، ربی،خولا،مکتوم،مجول، مبروم،امبرا، دیری،حلاوی،حیانی، ایتیما،، کلوته، عسلی، آلویی یا خاصویی و برهی اشاره کنیم.

خواص درخت خرما بسیار بی شمار بوده و به جرات می توان گفت که از تمامی بخش های آن از جمله میوه،هسته ،لیف یا پوست درخت،برگ و تنه آن استفاده می شود.

از فواید درخت خرما که شاید کمتر به گوش مان خورده باشد می توان به ارزش قهوه پودر هسته خرما آن اشاره نمود. بی شک هسته خرما هم علاوه بر مزایای بی شمار خود دارای مضراتی نیز می باشد.

اگر کمی در بازار به جستجو بپردازید متوجه می شوید که علاوه بر خود میوه خرما محصولات دیگری از آن نیز بدست می آید ،از جمله روغن هسته خرما،قهوه بدون کافئین هسته خرما،پودر هسته خرما،سرمه هسته خرما،قند و چیپس هسته خرما و…

هسته خرما تقریبا بین ۶تا ۱۲درصد از وزن کل خرما را تشکیل می دهد.

هر هسته خرما بطور میانگین شامل ۸۱تا۸۳درصد کربوهیدرات،۱۰تا۱۲درصد روغن و ۵ تا ۶درصد پروتئین می باشد.

البته در هسته خرما مواد مفید دیگری همچون کلسیم،آهن،روی،منگنز

مس، پتاسیم و فسفر نیز وجود دارد.

خواص هسته خرما برای چی خوبه مضرات

خواص هسته خرما

هسته خرما دارای خواص شگفت انگیز و درمانی بسیار زیادی می باشد که در زیر به بررسی انواع این خواص و کاربرد آن در صنایع مختلف می پردازیم.

خواص هسته خرما برای بدن انسان

از مهم ترین کاربردهای خواص هسته خرما برای بدن انسان ها می توانیم به مواردی همچون کاهش وزن و لاغری،کنترل قند خون برای بیماران دیابتی،رفع آبریزش چشم،افزایش شیر مادران،درمان رماتیسم،درمان موخوره و ریزش و تقویت مو،التیام و بهبود زخم ،بهبود عملکرد کلیه ها و دفع سنگ کلیه و سایر اختلالات کلیه و مثانه ،درمان اسهال،جوان سازی پوست و مو،درمان اسهال،ترمیم ناخن،افزایش ایمنی در خانم های باردار،بهبود سیستم ایمنی بدن ،سم زدایی از بدن ،کاهش فشار و چربی خون ،مهار رادیکال های آزاد و پیشگیری از سرطان،بهبود عملکرد سیستم ایمنی و عصبی ،درمان التهاب و بیماری های عفونی،جلوگیری از سفیدی زودرس در موها،درمان بیماری های قلبی عروقی و پیشگیری از آسیب به کبد اشاره کنیم.

خواص هسته خرما به عنوان غذای دام و طیور

مقدار غذای مورد نیاز برای دام ها و طیور در سرتاسر جهان روز به روز در حال افزایش می باشد.

استفاده از غذاهای مشترکی مثل جو ،سویا،ذرت و گندم که بین جیره ی غذایی انسان ها و دام و ها مشترک است یکی از علت های مهم بروز فقر در تغذیه جهانیان می باشد.

بی شک یکی از راه های موفقیت مرکزها و کارخانه های تولید و پرورش دام و طیور پیداکردن یک جایگزین مناسب برای غذای دام و طیور می باشد.

به همین دلیل محققان پس از بررسی های بسیار توانستند جایگزین بسیار مناسبی از لحاظ قیمت و میزان رساندن مواد غذایی مفید و کافی به بدن دام و طیور بجای استفاده از مواد غذایی مهم و گرانی همچون گندم ،ذرت ،سویا و جو پیدا نمایند و آن محصول چیزی جز پودر هسته خرما نمی باشد.

پودر هسته خرما به دلیل ارزان قیمت بودن و هم چنین داشتن ویژگی هایی از قبیل منبع انرژی لازم برای غذای دام و طیور،منبع غنی از پروتئین ،بهبود کیفیت گوشت در دام و طیور ،افزایش خوش خوراکی به خصوص در گوسفندان ،ارتقا دادن کیفیت گوشت و شیر،منبع غنی از فیبر و حفظ محیط زیست توانسته جایگاه مناسبی در بین غذاهای مناسب برای دام و طیور را کسب نماید. علاوه بر این به دلیل پایین بودن قیمت هسته خرما می توان به کاهش هزینه غذایی دام و طیور اشاره کرد.

پودر هسته خرما طبق تحقیقاتی که بر روی آن انجام گرفته شده است می تواند تا ۲۰درصد جایگزین گندم و جو در خوراک دام و هم چنین تا سقف ۱۰درصد جایگزین ذرت در خوراک طیور باشد.

خواص هسته خرما در سایر صنایع و کارخانه ها

در محصولات دارویی و شیمیایی از هسته خرما به عنوان جایگزین مناسب آنتی بیوتیک استفاده می شود.

در کارخانه های مواد غذایی بر پایه فیبر مثل بیسکوئیت،کلوچه،،انواع شیرینی و سایر مکمل های غذایی نیز از هسته خرما استفاده می شود.

در محصولات آرایشی نیز به دلیل وجود اسید چرب روغن هسته خرما از این محصول استفاده می شود.

هسته خرما برای چی خوبه

هسته خرما برای چی خوبه

امروزه با پیشرفت جامعه بشری ،بیماری ها هم پیشرفت زیادی کرده اند .

یکی از راه های نجات بیماران در کنار استفاده از داروهای شیمیایی و مضر ،استفاده کردن از داروهای گیاهی و طبیعی می باشد .

یکی از داروهای موجود در طبیعت که دارای خواص بسیار زیادی است،هسته خرما می باشد.

هسته خرما دارای مقادیر بسیار مناسبی از مواد معدنی، از قبیل کلسیم،پتاسیم،روی و سدیم می باشد.

در هسته خرما یکسری ترکیبات دارویی وجود دارد که باعث درمان و بهبود بیماری در انسان ها می شود که در پایین بصورت کامل به آن ها اشاره می کنیم.

هسته خرما کبکاب دارای مقدار بالایی فیبر می باشد که به آسان نمودن عمل هضم غذا و گوارش کمک بسیار شایانی می کند.

یکی از ترکیبات موجود در هسته خرما مانند کورتیکواستروئیدها عمل کرده و در درمان اختلالات مثانه،کلیه و هم چنین بیماری های عفونی و التهابی و شکستن و خرد کردن سنگ کلیه کاربرد دارد.

برای درمان سنگ کلیه یا مثانه با هسته خرما ،باید چند عدد هسته خرما را خرد کرده و با آب بجوشانید و از این دمنوش روزی دوبار تا بهبود کامل بیماری استفاده کنید.

هسته خرما هم چنین دارای مقادیر بسیار زیادی از آنتی اکسیدان ها بوده و در پیشگیری و مهار رادیکال های آزاد بدن ،جلوگیری از آسیب به سیستم دی ان آ و پیشگیری از سرطان نقش بسیار مهمی را برعهده دارد.

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد و باید بدانیم که هسته خرما ی ایرانی نسبت به سایر خرما ها از آنتی اکسیدان بیشتری برخوردار است .

برای درمان جای زخم های چرکی باز ،می توان از هسته خرما استفاده کرد. برای درمان زخم با هسته خرما باید در ابتدا هسته خرما را سوزانده و بعد از سرد شدن آن را کوبیده و در محل زخم قرار دهیم.

هسته خرما هم چنین حاوی گروه مختلفی از اسید اگزالیک ها و آمینو اسیدها و فیبر های بسیار مفیدی می باشد که برای کاهش وزن و سیستم گوارشی بدن و درمان اسهال انسان نیز بسیار مفید است.

برای درمان اسهال کافی است که از هسته خرما ،حریره درست کرده و میل کنید.

کلسترول موجود در روغن هسته خرما بسیار پایین است و روغن آن حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی بسیار مفیدی است که در درمان بیماری های قلبی عروقی ، درمان زخم معده ،از بین بردن ریزش مو و تهیه مواد شوینده مثل شامپو و صابون استفاده نماییم.

هم چنین روغن هسته خرما به دلیل مقاوم بودن در برابر اکسیداسیونو حرارت بالا ،مناسب استفاده در پخت و پز می باشد.از دیگر موارد استفاده از هسته خرما می توان به تسکین دندان درد اشاره کرد.برای از بین بردن درد دندان کافی است که مقداری پودر هسته خرما را بر روی آن دندان قرار دهیم.یکی دیگر از کاربردهای هسته خرما استفاده از قهوه آن می باشد.

طبع قهوه هسته خرما گرم می باشد و منبع غنی از آنتی اکسیدان ها،پروتئین،کلسیم ،فسفر و آهن می باشد.از این قهوه برای درمان سنگ مثانه و کلیه،دیابت و تقویت سیستم ایمنی ،درمان روماتیسم،پروستات،آرامش اعصاب،افزایش شیر مادران و تنظیم قند خون استفاده می شود .از هسته خرما یکبار در قرآن به نام قطمیر نام برده شده است که ترجمه این کلمه در فرهنگ لغت معین یعنی پوست نازک بین خرما و هسته است.

مضرات هسته خرما

همانطور که پیامبر ما حضرت محمد(ص)فرموده اند ،هرچیزی کم آن دارو و زیاد آن باعث بیماری است.مصرف انواع فرآورده های هسته خرما ممکن است در بعضی از افراد باعث وجود خارش و حساسیت و قرمز شدن پوست شود.به دلیل گرم بودن طبع قهوه هسته خرما،در افراد گرم مزاج موجب ایجاد حساسیت و جوش می شود.

هسته خرما طرز تهیه

هسته خرما طرز تهیه

فروش هسته خرما باعث کاهش ضایعات خرما و هم چنین سود دهی بیشتر برای تولیدکنندگان خرما می شود. همانطور که در ابتدا مقاله نیز اشاره کردیم ،ایران جزو یکی از قطب های مهم تولید کننده خرما می باشد،بنابراین میزان هسته خرما در ایران بسیار زیاد و خرید و فروش آن از رونق و سوددهی بسیار بالایی برخوردار می باشد. در کارخانه هایی مثل تولید کلوچه،لواشک،بیسکوئیت پس از استفاده از گوشت خرما هسته های آن را جدا کرده و پس از شستشو و خشک کردن ان ها اقدام به فروش این هسته ها می کنند.

برای اینکه سود بیشتری در هنگام خرید پوست هسته خرما نصیبمان شود باید در هنگام برداشت محصول اقدام به خرید کنیم. عواملی مثل هزینه بابری و حمل و نقل،قیمت خرما،میزان عرضه و تقاضا و حجم خرید بطور مستقیم بر روی قیمت هسته تاثیر می گذارند.

برای تهیه هسته خرما بصورت عمده می توانیم از یکسری سایت ها و فروشگاه های آنلاین نظیر باسکول و…. استفاده کنیم.

در بازار عمده باسکول تعداد زیادی فروشنده وجود دارند که با جستجو در ان می توان بهترین نوع هسته را با مناسب ترین قیمت پیدا نمود.

یکی دیگر از روش های تهیه هسته خرما مراجعه مستقیم به مغازه های فروش هسته در سطح شهر محل سکونت مان می باشد.

هسته خرما کیلویی چنده

شاید برای شما نیز این سوال پیش بیاید که قیمت هر کیلو هسته خرما چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که قیمت هسته خرما به فاکتورهای مختلفی مثل نرخ روز ارز،حجم تولید سالیانه خرما،نرخ تورم و حجم عرضه و تقاضا بستگی دارد و قیمت دقیقی را نمی توان ارائه کرد.

برای مثال وقتی تورم در جامعه بالا برود قیمت حمل و نقل، هزینه های نگه داری،بسته بندی و نیروی انسانی نیز افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت فروش بالا می رود.

هسته خرما را چگونه مصرف کنیم

هسته خرما را چگونه مصرف کنیم همانطور که میدانید نمی توان هسته خرما را بصورت سالم استفاده کرد و برای استفاده مزایای بسیار زیاد آن،لازم است که آن را به یکی از روش های زیر تبدیل کنیم.

تبدیل هسته خرما به پودر هسته

برای پودر کردن هسته خرما بایستی پس از جمع آوری هسته های خرما ان ها را به مدت ۱۵ روز در آب خیس کنیم،پس از گذشت این زمان باید ان ها را دو روز در معرض آفتاب و هوا قرار دهیم تا خشک شوند. پس از خشک شدن دانه ها،آن ها را درون یک قابلمه ریخته و با شعله کم مدام ،دانه ها را با قاشق هم میزنیم تا زمانی که بوی خامی ان ها از بین رفته و ترد و شکننده شوند. در مرحله اخر نیز بایستی هسته های خرما را به خوبی آسیاب کرده تا یک پودر هسته خرما یکدست داشته باشیم.

تنها نکته قابل توجه در بحث آرد کردن هسته خرما جنوب در این است که برای آسیاب کردن دانه های خرما در منزل نمی توان از آسیاب معمولی استفاده کرد و برای انجام این مرحله شما می توانید هسته های خرما را به یک عطاری برده و با دستگاه مخصوص آنجا و با پرداخت مبلغ بسیار کم و یا رایگان ،پودر هسته خرما خود را پس از آسیاب شدن تحویل بگیرید.

پس از تهیه پودر هسته خرما می توان اقدام به تهیه حریره و دمنوش از آن کرد.

تبدیل هسته خرما به روغن هسته خرما

برای گرفتن روغن از هسته خرما پس از جداکردن گوشت ان از هسته،بایستی حسابی هسته را بشوییم تا ضایعات آن ها کاملا از بین برود و در هنگام روغن گیری،روغنی صاف و یکدست بدست بیاوریم.

برای روغن کشی از این هسته ها باید از مش ۲۰ و هم چنین آزمایشات را هم با دستگاه سوسکله انجام داد.پس از خرد کردن هسته ها باید ان ها را به طور کامل پخته تا در مرحله پرس عمل روغن گیری بخوبی انجام شود.

برای پخت کامل لازم است که به هسته ها مقداری آب یا بخار اضافه کنیم و هسته ها را در یک دیگ بزرگ ریخته که علاوه بر اینکه حجم زیادی داشته باشد ،باید قابلیت گرفتن رطوبت دانه ها را هم داشته باشد.

تبدیل هسته خرما به قهوه هسته خرما

پس از جمع اوری هسته ها ان ها را بصورت کامل با آب گرم شسته و به مدت ۱۴ روز درون اب خیس کرده و هر روز اب ان را عوض کنید.پس از گذشت این دو هفته اجازه دهید تا هسته ها حسابی خشک شوند.

بعد از خشک شدن ان ها را داخل یک تابه ریخته و به مدت دو ساعت تفت دهید تا رنگ ان ها از قهوه ای به سیاه تغییر رنگ دهد ولی نسوزد.

سپس شعله را خاموش کرده و پس از خنک شدن هسته ها آن ها را در هاون می کوبیم تا دانه ها حسابی پودر شوند.پودر بدست امده را الک کرده و به این صورت پودر قهوه خوشمزه و بدون کافئین شما آماده است.

در صورت سخت بودن انجام هر کدام از این روش ها،شما می توانید با پیدا کردن یک فروشگاه معتبر ،پودر ،روغن و قهوه مورد نظر خود را تهیه کرده و از فواید شگفت انگیز آن بهره ببرید.

هسته خرما را چگونه سوراخ کنیم

برای سوراخ کردن هسته های خرما و استفاده از این هسته ها بعنوان تسبیح یا دستبند بایستی پس از شستشوی کامل هسته ها آن ها را چند روز در آب خیس کنیم تا انعطاف لازم را بدست آورند. بعد از ان باید سری به ابزار فروشی زده و مته مخصوص سوراخ کردن آن را تهیه کنیم.

از هسته خرما چه استفاده ای میشود

از هسته خرما چه استفاده ای میشود از هسته خرما برش خورده می توان برای ساخت انواع تسبیح ،دستبند،تابلوهای تزئینی و دکوری استفاده نمود.