هسته خرما لذیذ + مشخصات بسته بندی عمده فله

هسته خرما لذیذ یکی از محصولات اعجاب انگیز طبیعت است،چیزی که شاید در نگاه اول دور انداختنی باشد ولی در واقع مانند اکسیری پر از خواص دارویی و مفید برای سلامتی است.هسته ی خرما از محصولات جانبی تولید شده توسط نخلستان ها و نخل داران است،از قدیم در میان بومی ها استفاده می شده و به تازگی کم کم دارد جای خود را میان مردم دنیا و کشورمان باز می کند.

میتوان گفت که به لطف شبکه های اجتماعی خواص بی شمار هسته ی خرما به مردم شناسانده شده و به همین سبب بازار مناسبی برای آن ایجاد شده است.

عمده ی این محصول در کشورهای خاورمیانه و امارات تولید می شود و البته در کشورمان ایران نیز کم کم جایگاه تولید و عرضه هسته ی خرما لذیذ خودش را پیدا میکند.

اهمیت این دانه ی کوچک و تیره رنگ آنجایی بیشتر مشخص می شود که هم میتواند منبع مفیدی برای تغذیه و سلامت انسان ها باشد و هم با توجه به نیاز روز افزون تغذیه ی مفید برای دام یک منبع غنی و کربوهیدرات باارزش و همچنین با قیمت مناسب برای دام ها به حساب بیاید.

هسته خرما لذیذ + مشخصات بسته بندی عمده فله

هسته خرما لذیذ

هسته خرما لذیذ محصولی با طعم قوی و مطلوب که خوردن آن را لذت بخش می کند ،این روزها تقریبا در همه ی فروشگاه هایی که محصولات سلامت عرضه می کنند یافت می شود و اسم آن به گوش مخاطب رسیده است و کسانی که سلامت جسمی برایشان مهم است کم و بیش از خواص آن باخبر هستند. از جمله ی خواص بی شمار هسته ی خرما و پودر آن می توان به موارد بسیاری اشاره کرد:

این دانه به دلیل دارا بودن ماده ای به نام پروآنتوسیانیدین به سم زدایی از کبد و کلیه و به بهبود عملکر آنها کمک می کند،حتی در دفع سنگ کلیه و سنگ مثانه نیز کاربرد دارد (افرادی که دچار سنگ های کلیه و مثانه هستند میتوانند روزی دوبار از دمنوش هسته ی خرما استفاده کنند).

در کنترل قند خون افراد مستعد به دیابت نقش داردو از عوارض این بیماری بر کلیه و کبد جلوگیری میکند،به طور کلی نیز به افرادی که مستعد افزایش قند خون و دیابت هستند استفاده از این محصول توصیه می شود.

این دانه ی اعجاب انگیز به دلیل غنی بودن از آنتی اکسیدان ها باعث مهار رادیکال های آزاد می شود و به بدن کمک میکند تا از پس عفونت های ویروسی بربیاید و میتوان گفت که خاصیت ضد سرطانی دارد و به دلیل داشتن اسیدهای فنلی باعث بهبود عملکرد سلول ها و تقویت قلب می شود، همچنین این مواد خاصیت ضد آتروژنیک داشته و از انسداد سرخرگ های قلب جلوگیری میکند.( برای استفاده ی حداکثری از این خواص باید پودر هسته ی خرما با آب یا آب انار ترکیب و بعد مصرف شود)

آزمایشات نشان می دهد که ترکیب سه ماده ی انار و خرما و  هلوای هسته خرما در کاهش خطر گرفتگی عروق قلب نقش بسزایی دارد و با کاهش کلسرتول خون نیز به این امر کمک می کند.

این دانه ها حتی با تاثیر بسیار خوب بر دستگاه گوارش می تواند عفونت های باکتریایی ایجاد شده در دستگاه گوارش را از بین ببرد و در موارد اسهال نیز کاربرد دارد

هسته ی خرما برای خانم هایی که در دوران شیردهی به فرزند خود هستند مناسب است و همانند خود میوه ی خرما بر افزایش شیر و همچنین مغذی تر شدن آن تاثیر دارند،جالب اینکه از این محصول میتوان برای خانم های باردار هم استفاده کرد ،تاثیر مثبت بر جنین و تقویت سیستم ایمنی مادر از عملکردهای این دانه ی پر ارزش بر سلامت خانم های باردار و فرزندشان است.

در آنالیز این محصصول مقادیری کلسیم،فسفر ،سدیم و پتاسیم موجود می باشد همچنین آهن و روی و مس و منگنز نیز در این دانه ی کوچک یافت می شود ،برتری هسته ی خرما نسبت به سبوس غلات دارا بودن ماده ای به نام “فیتیک اسید” است که به مقدار کمی در هسته خرما یافت می شود.

از دیگر موارد استفاده از این محصول ،جایگزینی آن با قهوه ،برای کسانی که عدم تحمل کافئین دارند و یا به قهوه حساسیت دارند ،می باشد.طعم بسیار نزدیک دم کرده ی هسته ی خرما به قهوه از ویژگی های متمایز این دانه ای با ارزش است.

البته استفاده از آنها به مانند هر خوراکی دیگر باید به اعتدال در رژیم غذایی افراد گنجانده شود.

مشخصات هسته خرما

مشخصات هسته خرما

مشخصات هسته ی خرما بدین صورت است:

هسته ی خرما لذیذ یک دانه یا بذر خیلی سخت و محکم است با قسمتی جنین مانند در بالای خود،در وسط هسته ی خرما شیاری نیز وجود دارد، از این دانه که از محصولات جانبی خرما ست ،میتوان با اندکی فراوری به آسانی از آن استفاده های مفید کرد.

این بذر سخت حدود بسته یه میزان رسیدگی میوه ، یک دهم تا یک ششم از وزن خرما را تشکیل می دهد.محتوای این دانه ی پر ارزش شامل پروتئین ها ،کربوهیدرات ها ،فیبر و چربی های مفید است، هر هسته ی خرما دارای 80 تا 83 درصد کربوهیدرات ،10-12 درصد چربی و 5 -6 درضد پروتئین است.

از هسته ی خرما طی فرآیندی می شود روغنش را نیز استخراج کرد،روغن تهیه شده از هسته ی خرما به دلیل دارا بودن اسید های چرب اسید اولئیک ،لینولئیک، لوریک و پالمیتیک دارای خواص فراوانی است و این روغن ها نیز در سلامتی نقش بسزایی دارند .

آنتی اکسیدان های موجود در روغن هسته ی خرما مشابه آنتی اسیدان های موجود در روغن زیتون است و همین امر ، خاصیت بالای این محصول را نشان می دهد . این روغن ها در سلامت و شادابی پوست نقش بسزایی دارند ،اثرمحافظتی در برابر اشعه ی یو -وی خورشید دارند،مطالعات نشان می دهد که روغن هسته ی خرما می تواند اثر ترمیم کنندگی نیز بر روی پوست انسان داشته باشد که احتمالا به دلیل وجود آنتی اکسیدان های فراوان موجود در آن است. همچنین استفاده از این روغن به دلیل وجود اسیدهای چرب ( اشباع نشده )امگا 6 و اسید لوریک که یک اسید چرب اشباع است محیط منسبی در پوست سر ایجاد و از شوره و پوست هی سر و سفیدی زودرس موها جلوگیری می کنند .

نکته ی قابل توجه این است که مطالعات و آزمایشات گوناگون نشان میدهد خرمای ایرانی و  پودر هسته خرما آن مقادیر بسیار بالاتری از آنتی اکسیدان های نسبت به انواع دیگر را دارا می باشند.

بسته بندی هسته خرما لذیذ

بسته بندی هسته خرما لذیذ ،میتواند به تنهایی خط تولیدی از صنایع بسته بندی مواد غذایی را از آن خود کند .محصولاتی که از هسته خرما به دست می آیند در بسته بندی های به روز و زیبا ،علاوه بر خواص دارویی و غذایی ،سلیقه ی مشتری را نیز ارضا کند و معرفی خوبی از محصول به مشتری ارائه دهد ،محصولات مختلفی مانند قهوه هسته ی خرما و آرد هسته خرما و روغن های آن قابلیت بسته بندی های زیبا و ارائه های متنوع را به بازار دارد.

خود هسته های خرما را نیز میتوان برای مصارف خانگی و ویژه ی افرادی که دوست دارند از مواد اولیه ی خام محصولات مورد استفاده خود را تهیه کنند ،بسته بندی و به بازار عرضه کرد ،همچنین فراورده های این دانه ی پرخاصیت را در بسته بندی های شکیل به صورت های مختلف در دید عموم قرار داد.

به طور مثال کاپ های لته ی آماده ی مصرف در فروشگاه ها در قسمت نوشیدنی های سرد و گرم که از شیرهای لبنی و یا گیاهی و قهوه ی هسته ی خرما تشکیل شده اند. یا شاسه های قهوه برای یک وعده همراه با پودر خامه های گیاهی یا شیرین کننده های سالم مثل شیره خرما و عسل و یا پودرهایی مانند استویا ؛شکر نیشکر (شکر سرخ) و شکر قهوه ای برای کسانی که به دنبال یک نوشیدنی خوش طعم و سلامت هستند میتواند گزینه ای ترغیب کننده به حساب بیاید .

پودر های کیک آماده که به جای آرد سفید گندم (سبوس گیری شده)که مواد مغذی کمی دارد ،با آرد هسته ی خرما و آرد های مفید دیگری مانند آرد جودوسر و آرد نارگیل و بادام تهیه شده باشند و با پودر خرما یا دیگر شیرین کننده های سالم شیرین شده باشند .

روغن های استخراج شده از هسته ی خرما نیز با توجه به اسید چرب های مفیدی که دارند و خواص دارویی و درمانی بالایی که دارند برای بعضی استفاده های مستقیم مفیدند و میتوان آنها را نیز در بسته بندی های متناسب آماده ی ورود به بازار کرد و البته از آنها در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده کرد.

امروزه به دلیل رواج رژیم های سالم خوری و کتوژنیک و بیشتر شدن استفاده از مواد بدون گلوتن در عادت های غذایی افراد به خصوص جوانان و البته سالمندانی که به سلامتی خود اهمیت ویژه می دهند باعث افزایش تقاضا برای استفاده از محصولات ِ سالم ِ طبیعی افزایش یافته است و تمرکز تولید کنندگان باید به این سمت نیز سوق پیدا کند.محصولات خرما و هسته ی خرما می توانند یکی از مهمترین این محصولات سالم باشند.

بسته بندی از دیر باز اهمیت ویژه ای در میزان استقبال از محصولات تولیدی یک کارخانه بوده است ،منتها با گسترده تر شدن جنبش های محیط زیستی و طرفداران سلامت جسم و روح و همچنین سلامت محیط زیست، پیشنهاد می شود که تولید کنندگان از بسته بندی های تجزیه پذیر برای محصولات خود استفاده کنند

هسته خرما عمدههسته خرما عمده

هسته خرما لذیذ عمده از مقاصد کشورهای تولید کننده ی این محصول به کشورهای متقاضی ارسال می شود و مبادلات زیادی در زمینه ی خرما و محصولات جانبی آن بین این کشورها صورت می گیرد.

در کشور ما با اینکه خرما در نرخ قابل توجهی تولید می شود منتها به دلیل عدم تمرکز تولید کنندگان خرما بر تولید وتمیز هسته ی خرما ،تمرکز زیادی بر تولید این محصول تا کنون ،صورت نگرفته است و گاها در تولید محصولات زینتی و دکمه های لباس های الیاف طبیعی و نظایر آن استفاده ی محدودی از هسته خرما می شد.

تا چندی پیش تر کارگاه های تولید شیره ی خرما هسته های آنها را دور میریختند و به آن توجهی نمی شد و با توجه به اینکه بیشترین ضایعات خرما همان هسته ی آن است،این عدم توجه بعضا برای تولیدی هم خسران به بار داشت، تا اینکه با آگاهی مردم و افزایش تقاضا برای خرید هسته ی خرما ،کم کم تولید کنندگان ایرانی نیز بر جمع آوری و فروش هسته های خرمای تولیدی خود اهتمام می ورزند.

امروزه تولید کنندگان توجه خود را بر این موضوع هم نهاده اند و در کارگاه هایی که محصول آن خرما و محصولات جانبیش هستند ،هسته ی خرما نیز تولید و به صورت عمده و خرده عرضه می شود .

هسته های خرما نارس و خرماهای گنتار و زرد و سیاه و انواع مختلف آن دارای سایز بندی ها و قیمت های مختلف به صورت های گوناگون به بازار عرضه می شود و مشتری ها و صنایع تولیدی با توجه به نیاز خود می توانند آنها را تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

هسته ی خرما نیز مانند خود خرما گونه های متفاوتی و بعضا خواص متفاوتی دارد،از خود هسته خرما جنگلی نیز محصولات جانبی مانند روغن هسته ی خرما،آرد هسته ی خرما و تفت داده ی آن یا همان قهوه ی هسته ی خرما تولید ی شود که به فراخور خاصیت خود در صنایع خوراکی و آرایشی و بهداشتی و دارویی کاربرد دارند.

هسته خرما فله

هسته خرما لذیذ فله امروزه در بازارهای فروش خرما و محصولات جانبی به آسانی قابل تهیه می باشد و هم به صورت سالم و فراوری نشده و هم به صورت شده ی خام قابل تهیه است

که میتوان از عمده وخرده فروشی های سراسر کشور تامین و تهیه شود . باید دقت شود این محصولات را از تولید کنندگانی که موازین بهداشتی را رعایت و مجوزهای سازمان غذا و دارو را دارند تهیه کرد.

کشاورزان و نخلستان داران نیز مستقیما این محصول را به فروش میرسانند و عرضه ی مستقیم آن نیز در مناطق بومی وجود دارد. حتی امروزه به راحتی از طریق فضای مجازی میتوان این محصول را تهیه و مستقیم از نخلستان خرید.

با گسترش آگاهی ها ؛هم مردم تقاضای بیشتری برای این محصول دارند و هم تولید کننده ها متوجه اهمیت تولیدات با ارزش افزوده هستند و در صورت های مختلف آنها را عرضه میکنند. محصولی که ممکن بود تا دیروز دور انداخته شود و خواص اعجاب انگیزش نادیده گرفته شود امروزه تبدیل به محصولی با قابلیت ارز آوری ،اشتغال زایی ،ارزش افزوده و ارتقای سلامت جامعه شده است. و این نکته توجه به این مهم را می رساند که بازارهای عرضه و تقاضای کشف نشده ای در جامعه وجود دارد که باید به آنها توجه شود و از دل آنها بنیان های اقتصادی و سلامتی محکمی ساخت.