پیرمردی بر روی فرش 9 متری فرهی جان خود را از دست داد

فرش پارچه‌ای است بافتنی یا بافته با پرزهای کوتاه، گلدوزی شده یا نه، که بیشتر از پشم و گاهی ابریشم ساخته می‌شود تا روی زمین یا روی مبلمان گذاشته و به دیوار کشیده شود.

اولین فرش فرهی شناخته شده در حفاری در خانه های پازیریک در منطقه آلتای سیبری پیدا شد. قدمت فرش 9 متری فرهی با گره ترکی به قرن پنجم تا سوم قبل از میلاد می رسد. متعلق به قرن هاست این یافته ثابت می کند که هنر فرش یک شاخه صنایع دستی منحصر به فرد ترک است.

اطلاعات فرش های قبل از قرن سیزدهم از منابع مکتوب به دست آمده است. مشخص است که این فرش در قرن یازدهم در زمان امپراتوری سلجوقیان در منطقه ای از آسیای مرکزی تا ایران ساخته شده است. پس از ورود سلجوقیان به آناتولی، فرش سازی افزایش یافت.

قدیمی ترین فرش های این دوره در مسجد علاءالدین قونیه یافت شد. گروه کوچک دیگری در مسجد بی‌شهیر اشرف اوغلو پیدا شد. در قالی‌های سلجوقی از نقوش گیاهی هندسی و تلطیف شده در پیش‌زمینه استفاده شده است.

پس از آغاز قرن چهاردهم، نقوش حیوانات سبک شده بیشتر در فرش های آناتولی ظاهر شد. قدیمی ترین نمونه فرش های این گروه که تا پایان قرن پانزدهم مورد استفاده قرار می گرفت، فرش مینگ در موزه برلین و فرش ماربی در روستای ماربی سوئد است.

در قرن 14 و 15 در نقوش هندسی ستاره و مشابه و همچنین نقوش حیوانات استفاده می شد. این فرش‌ها که فرش‌های هلبین نام دارند، نام خود را از نقاشی‌های هانس هولبین، یکی از نقاشان آن دوره گرفته‌اند.

فرش های این گروه به چهار گروه تقسیم می شوند:
کف شامل تزئینات هندسی به مربع تقسیم می شود و در هر مربع یک هشت ضلعی قرار می گیرد.
نقوش گیاهی جای تزئینات هندسی را گرفت. تقسیم بندی کف هیچ تفاوتی با اولی ندارد. به این فرش ها، فرش های لوتو نیز گفته می شود، زیرا در نقاشی های لورنزو لوتو به طور مکرر دیده می شوند.
تزیین فرش های این گروه شبیه دو گروه اول است. با این حال، کف به مربع های بزرگ تقسیم می شود و هشت ضلعی بزرگ در آنها وارد می شود.