کاشت هسته خرما ماده نخل

کاشت هسته خرما در تمامی نقاط کشور امکان‌پذیر است. این هسته‌ها بسیار سخت هستند بنابراین برای کاشت آنها بهتر است مقدماتی را انجام داد و اصولی را رعایت کرد تا هر چه سریع‌تر بذرها جوانه زده و رشد کنند. جالب است بدانید نخل خرما نه تنها به عنوان یک گونه نخل با میوه‌های خوراکی بلکه به عنوان گیاه زینتی بیرونی هم کشت می‌شود و طرفداران زیادی دارد. از آنجایی که اغلب نخل‌های زینتی در خارج از محیط بومی خود در داخل گلخانه‌ها و منازل نگهداری می‌شوند و در فضای باز دچار سوختگی یا سرمازدگی خواهند شد نخل خرما بهترین گزینه برای جایگزینی این نخل‌های زینتی در فضای باز است. امکان تولید برگ‌های پهن و طویل، استقامت بالای این نخل و همچنین نیاز کم آبی سه فاکتور مهم در انتخاب این نخل برای مصارف زینتی شده است.نباید در مصرف خرما زیاده روی کرد، چرا که مصرف بسیار بالای آن موجب آسیب به کبد و طهال، افزایش فشارخون، جوش دهان و پوسیدگی دندان ها می شود. در خوردن آن افراط نکنید، چرا که دارای قند زیادی است در این صورت آنهایی که لوزالمعده حساس دارند یا آنهایی که بیماری قند در خانواده آنها وجود دارد باید کمتر از این میوه استفاده کنند

کاشت هسته خرما ماده نخل

کاشت هسته خرما ماده

اگر قصد کاشت هسته خرما جهت تولید نخل زینتی را دارید نوع رقم خرما اهمیت چندانی ندارد اما اگر کاشت هسته خرما برای تولید رقم خاصی از آن باشد حتماً باید از هسته خرماهای مرغوب و ارقام شناخته شده استفاده کنید. پس اگر می‌خواهید نخل خرمای خانگی خود را با دست خود پرورش دهید از امروز بعد از میل کردن خرماهای شیرین و خوشمزه هسته آن را جمع‌آوری کرده و نگه دارید. خرماهای کاشته شده بیشتر برای فضای باز استفاده خواهند شد چون به نور مستقیم آفتاب نیازمند هستند و هوای باز را می‌پسندد اگرچه ممکن است مدت‌ها بتوان از آنها در خانه هم نگهداری کرد اما قطعاً رشد و شادابی آنها در دراز مدت کاهش میابد و قادر به تولید ساقه و برگ‌های جدید نخواهند بود.

کاشت هسته خرما نخل

کاشت هسته خرما نخل برای کاشت هسته خرما بعد از جدا کردن هسته و جمع‌آوری آن به تعداد دلخواه باید هسته‌ها را در یک ظرف آب بریزید طوری که سطح آب از سطح مجموع هسته‌ها چند سانتی‌متر بالاتر باشد. سپس هر روز آب این ظرف را تا ۱۰ الی ۱۲ روز تعویض کنید و روزانه آب جدید بریزید این کمک می‌کند تا آب بو نگیرد و منجر به کپک زدن یا خراب شدن بذرها نشود. بعد از این مدت یک پارچه ضخیم که قدرت جذب آب را داشته باشد انتخاب کنید و آن را خیس کنید تا کمی آب به خود جذب کند.آب هسته‌هایی که خیس کردید را خالی کنید، هسته‌ها را بشویید و درون این دستمال مرطوب قرار دهید طوری که کاملاً پوشانده شوند. بعد از آن مجموع دستمال و بذرها را درون کیسه‌ای نایلونی قرار دهید به منظور سهولت کار می‌توانید از کیسه‌های نایلونی زیپ‌دار استفاده کنید. بعد از این مرحله اگر آب اضافی در نایلون جمع شده بود خالی کنید و درب کیسه را ببندید.کیسه را در خانه و در محل پر نوری قرار دهید با توجه به اینکه گرما تا حدی برای جوانه زنی هسته خرما لازم است می‌توانید نایلون را در کنار یک پنجره نورگیر بگذارید تا گرمای بیشتری به آن برسد. بعد از این روزانه در نایلون را باز کنید و در صورت کاهش رطوبت نایلون کمی آب روی آن اسپری کنید یا بپاشید اما به میزانی که تنها رطوبت دائمی همراه بذرها باشد. از تجمع آب در کیسه جلوگیری کنید چون عامل پوسیدگی جوانه‌ها خواهد شد. به این ترتیب تا دو هفته عمل کنید به زودی خواهید دید که ریشه‌های ضخیم سفید رنگی از درون هسته‌ها خارج می‌شود.هر وقت این ریشه‌ها بیرون زد و حداقل دو سه سانتی یا حتی بزرگتر شد می‌توانید دانه را بیرون آورده و در گلدانی حاوی خاک باغچه بکارید و سپس آبیاری کنید و در محلی با چند ساعت نور آفتاب در روز بگذارید بعد از یک ماه جوانه برگ از خاک بیرون می‌آید به این ترتیب کاشت هسته خرما با موفقیت انجام شده است. اگر بذرهای دیگر هنوز جوانه نزده از نایلون خارج نکنید و مجدداً زمان دهید تا ریشه بزند. می‌توانید روزانه چک کنید و هسته‌هایی که ریشه‌های بلندتری تولید کردند به خاک انتقال دهید.

کاشت هسته خرما در خانه و در گلدان

افرادی که در آپارتمان زندگی می کنند می توانند برای ایجاد فضای سبز منزل و کاهش آلاینده های هوا، این دانه ارزشمند را آماده سازی و کشت کنند.اگر دانه خرما را بدون هیچ مقدمه و آماده سازی در خاک فرو برید احتمال سبز کردن آن کاهش می یابد و یا ممکن است زمان زیادی صرف شود. برای این که دانه خرما در خاک کاشته و سبز شود باید مراحلی را طی کند که در این مقاله به آن اشاره می کنیمابتدا دانه خرما را به کمک چاقوی سر باریک و یا لوله خودکار از خرما خارج کنید.دانه ها را به مدت یک هفته تا ده روز در آب سرد قرار دهید و هر روز آب آنها را با آب سرد جدید تعویض کنید.دانه ها را با احتیاط لای دستمال، حوله یا پارچه خیسی قرار دهید.پارچه مرطوب را در نایلون زیپ داری بگذارید و درب آن را محکم کنید.هر روز پارچه داخل نایلون را کنترل کنید تا کاملا مرطوب باقی بماند. اگر از دستمال کاغذی استفاده کرده اید و حالت خود را در اثر رطوبت از دست داده، آن را عوض کنید.بهتر است نایلون در محل گرمی قرار گیرد.به تدریج متوجه خواهید شد که ریشه سفید رنگی از خرما خارج می شود. البته ممکن است این مرحله چند هفته به طول انجامد پس صبور باشید.دانه های ریشه دار را در گلدان محتوی خاک مناسب و کود قرار دهید.به زودی یک گیاه کوچک زیبا خواهید داشت.

کاشت هسته خرما نی نی سایت

کاشت هسته خرما نی نی سایت در گذشته های دور، درخت خرما را با کاشتن هسته زیاد می کردند ولی چون این درخت دو پایه است قبل از گل دادن، نر و ماده درخت مشخص نمی شد، به این ترتیب هزینه زیادی برای باغدار داشت و تعدادی درخت نر بدون استفاده روی دست او می ماند. در حالیکه برای هرصد درخت ماده ۴ درخت نر کافی است. به تدریج کاشت بذرکنار گذاشته شد و به جای آن کاشت پاجوش رواج یافت، و به این ترتیب به تعداد دلخواه پاجوش نر را ازدرخت نر و پاجوش ماده را ازدرخت ماده انتخاب می کنند. پاجوش حاصل رویش جوانه ای است که در روی ساقه یا ریشه به وجود می آید. به طور معمول پاجوش های ریشه را برای کاشت انتخاب می کنند. پاجوش ها بعد از ۳ سالگی برای کاشتن انتخاب می شوند. برای جداکردن پاجوش از درخت، خاک اطراف آن را کنار می زنند، بعد با چند ضربه یک دیلم آهنی لبه تیز، آن را از درخت مادر جدا می کنند

هسته خرما میشه کاشت

می توان قسمتی از بافت گیاهی جوان درخت خرما یا پاجوش آن را در محیط کشت مصنوعی در آزمایشگاه مجهز و استریل و با استفاده از مواد محرک پرورش داد. همچنین ازدیاد بافت گیاهی یاد شده در لوله های آزمایش امکان پذیر است. این نهال ها پس از انتقال به گلدان نیاز به یک سال مراقبت دارد پس از رشد نهال تا ارتفاع حدود ۴۰ سانتیمتر گلدان را عوض می کنند. این نهال به ۳ سال مراقبت در منطقه و در شرایط محیطی نیمه بسته نیاز دارد، پس از آن برای کاشتن آماده می شود. این گونه نهال ها از بعضی جهات از جمله آلوده نبودن به ویروس نسبت به پاجوش رقم مشابه مزیت دارد و دیگر اینکه درختان حاصل از کشت بافت یک رقم از خرما، از نظر ژنتیکی کاملاً مشابه هستند، همچنین تمام خصوصیات آن ها از جمله ویژگی های میوه تشکیل شده نیز شبیه به یکدیگر است، این امر به ویژه برای صادرات بسیارمناسب است.

هسته خرما چگونه جوانه میزند

هسته خرما چگونه جوانه میزند گرده افشانی در ساعت ۱۰ صبح لغایت ۳ بعداظهر انجام شود.در صورتی که بارندگی ۳ -۲ روز بعد از گرده افشانی به وقوع پیوست گرده افشانی تکرار گردد.در روش مکانیکی گرده افشانی باید حداقل دوبار و به فاصله ۳-۲ روز انجام شود.گرده افشانی مکانیکی به دلیل مزایای متعدد بر گرده افشانی سنتی ار جحیت دارد. بنابراین توصیه می شود از این روش استفاده گردد.در نقاطی که درجه حرارت در هنگام گرده افشانی پایین است از کیسه های کاغذ کرافت روی گل آذین های گرده افشانی شده استفاده شود و ۱۰-۸ روز بعد برداشته شوند.تنک اول میوه خرما را می توان با حذف یک سوم طول خوشه در ارقام با خوشک های بلند در هنگام گرده افشانی انجام داد.در گرده افشانی سنتی حتماً از کارگران ماهر استفاده شود.در گرده افشانی به روش مکانیکی استفاده از گرده خشک تازه (گرده خشک سال جاری) بر گرده خشک سال گذشته ار جحیت کامل دارد.شکاف خوردن گریبانه ماده علامت رسیدن آن و آمادگی جهت گرده افشانی است.هم زمانی رسیدن گل های نخل خرمای نر و ماده به ویژه در هنگامی که روش گرده افشانی سنتی می باشد، بسیار مهم است.گرده افشانی در اکثریت ارقام ۴-۲ روز بعد از پس از باز شدن اسپات انجام شود.استفاده از گرده خشک در مواردی نظیر سطح کاشت زیاد و وجود ارقام مختلف با تاریخ گل دهی متفاوت ضروری است.بهترین روش نگهداری گرده خشک قراردادن آن درون ظروف سر بسته بدون هوا در مجاور کلرید کلسیم و درون یخچال با درجه حرارت ۵-۴ درجه سانتی گراد است.مناسب ترین نسبت اختلاط دانه گرده با آرد سبوس گندم و یا پودر تالک میزان ۲۰% دانه گرده و ۸۰% مواد همراه است.میزان گرده مصرفی برای هر خوشه یک گرم از مخلوط دانه گرده و مواد همراه با ترکیب ۲۰% دانه گرده و ۸۰% مواد همراه است. به عبارت دیگر میزان مصرف دانه گرده حدود 0/2 گرم به ازاء هر خوشه است. ولی در روش سنتی میزان گرده مصرفی حداقل یک گرم است.استفاده از دانه گرده خشک تازه مؤثرتر است.اختلاط دانه گرده سال قبل با دانه گرده سال جاری در مواردی که ناچار به استفاده از دانه گرده سال قبل هستیم توصیه می گردد.

نحوه کاشت هسته خرما جوانه زده در خاک

در خوزستان و در منطقه خرمشهر و آبادان با استفاده از جذر و مد دریا، آبیاری به روش جوی و پشته ای انجام می شود. به این ترتیب که درخت خرما را کنار جوی می کارند و هنگام مد رودخانه اروند، آب به نهرهایی که به رودخانه وصل است وارد می شود، سپس آب نهرها به داخل نخلستان ها می رود. در هنگام جذر و فروکش سطح آب رودخانه، آب نخلستان ها به رودخانه باز می گردد و به این ترتیب نخلستان ها آبیاری می شوند.در منطقه شادگان خوزستان با انشعاب از رودخانه جراحی به وسیله نهرهایی که طول برخی از آنها به ۲۰ کیلومتر نیز می رسد، نخلستان ها را به شکل جوی و پشته ای و کرتی آبیاری می کنند. نهرهای اصلی به نهرهایی فرعی منشعب می شوند. در بعضی مناطق یا نخل را داخل کرت می کارند و آنرا به صورت غرقابی آبیاری می کنند و یا به شکل جوی و پشته ای.در برخی نواحی کم آب مانند بلوچستان خرما را روی مرز کرت های بزرگ کاشته اند و داخل کرت گندم یا برنج می کارند. با آبیاری این زراعت ها درختان خرما هم آبیاری می شوند. درمنطقه برازجان اطراف نخلستان ها دیواره های خاکی بزرگی ایجاد می کنند و در زمان پرآبی رودخانه ها (زمستان) کرت ها را از آب پر می کنند و درتابستان و فصل کم آبی۳ تا ۴ بار آبیاری می کنند. درمیناب وحاجی آباد بندرعباس درطول تابستان درخت خرما را ۲ تا ۳ بارآبیاری می کنند. اکنون چند سالی است که آبیاری قطره ای نیز به شیوه های پیشین آبیاری افزوده شده است.

جوانه زدن هسته خرما

جوانه زدن هسته خرما کاشت نخل یا ایجاد نخلستان در مناطق گرمسیر جهان رونق دارد ساختار مقاوم فیزیولوژیکی این گیاه در برابر شوری، گرما و خشکی محیط باعث سازگاری آن شده است. خرما یکی از مقدس ترین و قدیمی ترین درختان میوه شناخته شده برای انسان است. پیدایش درختان خرما در جهان از دوران دوم زمین شناسی آغاز شده است. این گیاه از نواحی جنوب غربی آسیا و بین النهرین منشاء گرفته است.

هسته خرما در گلدان

بعد از بیرون آمدن برگ نخل از خاک می‌توانید در فصل رشد ماهیانه با کود ۲۰-۲۰-۲۰ یا کودهای ان پی کا دیگر کود دهی انجام دهید تا رشد آنها در طول فصل جاری بیشتر شود و به یک سایز مطلوب برسند. این کمک می‌کند تا در زمستان آینده بتوانید آنها را در فضای باز نگهداری کنید بدون آنکه آسیب ببینند. نخل خرما تقریباً در همه جای کشور قابل کشت است بجز مناطق کوهستانی با زمستان‌های سخت چون نخل ذاتاً گرما دوست است. اغلب نخل‌ها گیاهانی اسید دوست هستند بنابراین از کاشت آنها در خاک‌های قلیایی خودداری کنید و یا در برنامه غذایی آنها از کودهای تنظیم کننده پی اچ خاک مثل کود هیومیک اسید نیز استفاده کنید. برای کاشت هسته خرما بهتر است از یک خاک غنی استفاده کنید بنابراین می‌توانید ورمی کمپوست هم به بستر کاشت اضافه کنید.عناصر پر مصرف عبارتند از فسفر و پتاسیم . برای تأمین ازت مورد نیاز گیاه در آبیاری قطره ای می توان از کود اوره، سولفات آمونیوم و نیترات آمونیوم استفاده کرد همه انواع این کودها در سیستم آبیاری چه به صورت محلول و تزریق از طریق سیستم و چه به صورت چالکود قابل استفاده اند و با وجود کودهای شیمیای قابل محلول پاشی ماکرو و میکرو شما میتوانید به راحتی و با کمترین مقدار مصرف نیاز درخت خود را برطرف نمایید و حتی از طریق ابیاری آنها را مصرف نمایید.لازم به ذکر است که جذب کودهای میکرو و محرک های رشد از طریق محلول پاشی بسیار بالا و همچنین کم هزینه است و در کمترین زمان ممکن نتیجه را مشاهده خواهید نمود.

روش تشخیص نر و ماده هسته خرما

روش تشخیص نر و ماده هسته خرما در یک نخلستان پر جمعیت از فاصله دور هم، بک درخت نر از درخت ماده قابل شناسایی است. نخل های نر معمولا نسبت به نخل های ماده از قد و قامت کوتاهتری برخوردارند وهمچنین قطر تنه یک درخت نخل تنومندتر از یک نخل ماده است که زمان کشت یکسانی داشته اند. بر روی شاخه های درخت نر و ماده علائمی وجود دارد که به راحتی می توان جنسیت نخل را شناسایی کرد. خار شاخه های نخل نر حالت ضربدری دارند، در حالیکه خارهای نخل ماده به موازات هم روییده اند و یکدیگر را در هیچ نقطه ای قطع نمی